pkk
20 اسفند 1401 - 13:07

واکنش گروه های فلسطینی به توافق ایران و عربستان سعودی

گروه های مختلف فلسطینی با صدور بیانیه هایی جداگانه از توافق میان تهران و ریاض استقبال کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های فلسطینی، تشکیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای از توافق عربستان و ایران استقبال کرد. تشکیلات خودگردان در این بیانیه ابراز امیدواری کرد که این توافق به حل مسائل منطقه ای در آینده نزدیک کمک کند.

جنبش ابتکار ملی فلسطین هم ضمن استقبال از این توافق، خواستار یکپارچه‌سازی تلاش‌های کشورهای منطقه برای حمایت از فلسطین شد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین ضمن استقبال از توافق ایران و عربستان تاکید کرد که امیدواریم این توافق نتایج مثبتی برای قضیه فلسطین در پی داشته باشد و موجب حمایت از حق مبارزه و مقاومت ملت فلسطین برای بازپس‌گیری حقوق تاریخی و مشروع خویش گردد.

پیش از این نیز جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس با صدور بیانیه ای از توافق تهران و ریاض استقبال کرده بود.

گفتنی است روز جمعه بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸ خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1085995