pkk
27 بهمن 1401 - 21:42

اتحادیه اروپا ۷ نهاد وابسته به سپاه را تحریم می کند

بنا به گفته منابع آگاه، اتحادیه اروپا بنا دارد شماری از نهادهای وابسته به سپاه پاسداران را مورد تحریم قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه آکسیوس، دو مقام اتحادیه اروپا می گویند این اتحادیه به بهانه ادعایی ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه، بنا دارد شمار دیگری از نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تحریم قرار دهد.

پایگاه آکسیوس به نقل از مقامات اتحادیه اروپا نوشت انتظار می رود اتحادیه اروپا هفت نهاد مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را که، به ادعای این اتحادیه در تحویل پهپاد به روسیه برای جنگ علیه اوکراین نقش دارند، مورد تحریم قرار دهد.

یکی از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، صرف نظر از جنگ افروزهای بروکسل در اوکراین، مدعی شد که حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه بر نگرانی های اتحادیه اروپا افزوده است. به نوشته آکسیوس، سپاه پاسداران بیش از گذشته در کانون توجه قرار گرفته و در حال حاضر یک تغییر ذهنیت واقعی در این باره شکل گرفته است، این در حالی بود که تا همین اواخر، بیشتر تمرکز اتحادیه اروپا بر برنامه هسته ای ایران قرار داشت و نه فعالیت نظامی سپاه پاسداران.

آکسیوس به استناد گفته مقامات آگاه اروپا نوشت که تصمیم در مورد تحریم نهادهای وابسته به سپاه می تواند در این هفته اعلام شود. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود، گفت: بسته تحریم‌های جدید سپاه به طور رسمی روز چهارشنبه در نشست کمیسیون اروپا با سفرای اتحادیه اروپا مطرح شد.

به نوشته آکسیوس نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نهادهایی است که به ادعای واهی تحویل پهپاد به روسیه و آموزش اپراتورهای روسیه‌ای قرار است مورد تحریم قرار گیرد. سازمان تحقیقات و خودکفایی سپاه نهاد دیگری است که در فهرست تحریم اروپا قرار خواهد گرفت.

شرکت اوج پرواز ما دو نفر، شرکت پراور پارس، صنایع هوایی قدس و صنایع هوایی شاهد از دیگر نهادهای هستند که به نوشته آکسیوس تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

این ادعاها در حالی مطرح می شود که جمهوری اسلامی هر گونه ارسال پهپاد به روسیه را در بحبوحه جنگ اوکراین رد کرده است. و در نقطه مقابل اروپا و دیگر متحدان غربی آن هستند که علاوه بر آغاز جنگ در اوکراین با سیل تسلیحات نظامی خود به این کشور، مانع برقراری آتش بس میان کی یف و مسکو می شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1041079