pkk
19 بهمن 1401 - 14:46

توسعه روابط محور دیدار مقامات ازبکستان و قرقیزستان در «تاشکند»

سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و معاون اول وزیر امور خارجه قرقیزستان در شهر «تاشکند» دیدار و چگونگی توسعه روابط دوجانبه را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خبرنگاز خبرگزاری فارس در تاشکند، «بختیار سعیداف» سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان و «آسیین عیسی یف» معاون اول وزیر امور خارجه قرقیزستان در شهر «تاشکند» دیدار و چگونگی توسعه روابط دوجانبه را بررسی کردند.

«آسیین عیسی یف» معاون اول وزیر امور خارجه قرقیزستان برای حضور در نشستی با موضوع «ازبکستان و قرقیزستان: چشم انداز جدید شراکت راهبردی» وارد شهر تاشکند شده است.

در این دیدار نتایج سفر رسمی «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان به قرقیزستان در روزهای 26 و27 ژانویه سال جاری میلادی با تاکید بر اقدامات مشترک مبنی بر اجرای همه جانبه توافقات به دست آمده در سطح عالی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین برنامه، ابعاد سازمانی و محتوایی روابط برنامه ریزی شده بین پارلمان ها، دولت ها و مناطق ازبکستان و قرقیزستان نیز بررسی شد.

طرفین در ادامه برای توسعه روابط در زمینه های فرهنگی و آموزشی توجه خاص مبذول داشتند.

علاوه بر این، مسائل مربوط به یک سری مراسم های برگزار شونده در چارچوب جشن سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک ازبکستان و قرقیزستان از جمله روزهای فرهنگی قرقیزستان در ازبکستان و .. مورد بررسی قرار گرفت.

مبادلات بازرگانی بین ازبکستان و قرقیزستان در 11 ماه سال 2022 میلادی در سطح 543 میلیون و 200 هزار دلار قرار گرفته است.

در حال حاضر در ازبکستان 57 شرکت با مشارکت سرمایه گذاران قرقیزستانی از جمله 4 شرکت با صددرصد سرمایه سرمایه گذاران قرقیزی در زمینه های تولید مصالح ساختمانی، شیرینی جات و کفش، خرده فروشی، خدمات در زمینه تغذیه عمومی، فعالیت تبلیغاتی، خدمات حمل و نقلی فعالیت می کنند.

به نوبه خود در قلمرو قرقیزستان با مشارکت شهروندان ازبکستان 60 واحد شرکت مشترک ایجاد شده است.

قرقیزستان استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ 29 سپتامبر سال 1992 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 16 فوریه سال 1993 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

پایان پیام/.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1027806